Az SZTNH szolgáltatását veszi igénybe az ELTE is

Tovább bővült azon hazai egyetemek sora, amelyek hosszú távú együttműködést írnak alá a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalával azért, hogy az intézményekben folyó kutatómunka eredményei minél gyorsabban és hatékonyabban megkaphassák a megfelelő oltalmat. Pécs (PTE), Szeged (SZTE), illetve Budapest (BME) után ismét egy fővárosi, innovációban élen járó egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem csatlakozott az Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának szabadalmi gyorsítósáv szolgáltatásához.

Az iparjogvédelmi együttműködés ünnepélyes, november 27-i aláírása előtt Farkas Szabolcs, az SZTNH elnöke tartott előadást, amiben kiemelte, hogy az egyetemek kulcsszerepet játszanak az innovációs ökoszisztémákban. Hozzátette azt is, hogy ennek a szerepnek a betöltése létfontosságú Magyarország versenyképességének fenntartásához, valamint az európai és világpiaci technológiai versenyben való helytálláshoz.

Az előadásból kiderült, hogy az Európai Szabadalmi Hivatal (EPO) adatai szerint a magyar, illetve régiónk egyetemei kifejezetten jól szerepelnek a szabadalmi bejelentések terén, ugyanakkor a szabadalmak tulajdonjoga sajátos modellt követ. Ezek túlnyomó többségét ugyanis nem az egyetemek, hanem a vállalatok, kutatóintézetek jelentik be, ami arra utal, hogy a magyar egyetemek inkább a technológia transzfer és a külső partnerekkel való együttműködés útján vesznek részt az innovációs folyamatban, mintsem a szabadalmak közvetlen birtoklásán keresztül.

Farkas Szabolcs arra is rámutatott előadásában, hogy mindezeken felül a publikációs nyomás, a találmányok menedzseléséhez szükséges kapacitás hiányok, a szűkös anyagi források, illetve egy általános szervezeti rugalmatlanság is megnehezíti az egyetemek szellemitulajdon-kezelési gyakorlatát.

Ezeken a terheken könnyít az SZTNH szabadalmi gyorsítósáv szolgáltatása, aminek igénybevételével az egyetemek 2 hónapon belül megkapják a világszintű újdonságkutatási jelentést és az újdonságot, a feltalálói tevékenységet és az ipari alkalmazhatóságot elemző írásos véleményt.

A megállapodást az ELTE oldaláról dr. Darázs Lénárd, az egyetem általános rektorhelyettese írta alá.

 

 

2024/12/02